úterý 22 září 2020

SU-29

moje lety
Datum:: úterý, 7. červen 2016

Místo: Letiště Otrokovice

Počasí dnes dobré, vítr asi 2m/s, slunečno. Zjistil jsem, že na otrokovickém letišti je vždy trochu silnější vítr, než je naměřen na meteorologických stanicích v Napajedlech nebo v Holešově. To je nevýhoda tohoto letiětě. Ale toho prostoru...

Měl jsem opět připravené tři nabité baterie. Letadlo jsem mezitím dovážil na čumáku 16g závažím. Vlepil jsem ho úplně dopředu pod kapotáž motoru. Zkrátil jsem táhlo na výškovce pootočením asi o 6 závitů pro potlačení. Při prvním vzletu jsem zjistil, že letadlo je "těžké na čumák", ale naštěstí už to bylo v možnostech trimování vysílače. Na nic jiného, než na rovný let a zatáčky jsem si zatím netroufal.

Před druhým letem jsem upravil opět táhlo výškovky asi 4 závity zpět a ještě zkusil mírně posunout baterii směrem k ocasu. Letadlo už bylo zase "lehké na čumák", opět jsem ho vytrimováním vyvážil k použitelnému řízení. Zkusil jsem už i let na zádech, přemet, výkrut. Vše proběhlo bez problémů.

Výškovka natáhnuta o další dva závity táhla a baterie umístěno zcela vpředu. Letadlo se konečně chovalo zcela vyváženě. Při letu jsem vyzkoušel let na zádech - paráda, letadlo se chová výborně, nepadá na čumák, je stabilní. Kolmý stoupavý let, výkruty ve stoupavém letu, vývrtka, kousek nožového letu. Jak jsem se zažral do akrobatických figur, přesáhl jsem o něco nastavený čas 6 minut a vypověděl motor. To je normální vlastnost elektroletadel, kdy regulátor při vybité baterii odpojí nejprve pohonnou jednotku, aby zbylo trochu energie k manévrování pro nouzové přistání. Letadlo přistálo bez motoru velmi dobře, ale raději jsem volil trávu.

Všechny lety jsem zatím absolvoval v režimu AS3X Precision, kdy jsou sníženy výchylky a účinnost stabilizace.  Vyzkoušel jsem i režim Panic, kdy zmáčknutím tlačítka na vysílačce přejde letadlo velmi rychle z jakékoli polohy do stabilního vodorovného letu. Vypnutí stabilizace není u tohoto typu přijímače možná, ale není to potřeba, o stabilizaci v tomto režimu vůbec nevíte.

 

Powered by iCagenda